Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny?

0
316
Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny
Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny

Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny. Rośliny w czasie swojego wzrostu i rozwoju pobierają prawie wszystkie niezbędne do tego składniki z gleby. W środowisku naturalnym cykl ten przedstawia się tak, że zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której to substancje odżywcze czerpią kolejne rośliny. Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o przydomowych ogródkach, czy rabatach. Dbając o porządek na naszym podwórku grabimy bowiem opadłe liście, zrywamy kwiaty do wazonu i staramy się usuwać wszystkie niepożądane elementy. Równowaga jest zatem naruszona, a powoduje to spadek związków w mineralnych w glebie, przez co nasze rośliny zaczynają gorzej rosnąć.

Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny

Stąd też tak popularne dzisiaj stosowanie nawozów, do każdego rodzaju oraz gatunku roślinności. Przy stosowaniu nawozów, szczególnie tych mineralnych, należy pamiętać o tym, aby ściśle przestrzegać wskazania dane nam przed producenta na opakowaniu. Używając zbyt dużej ilości nawozu możemy doprowadzić do zasolenia ziemi, co z kolei spowoduje zamieranie pożytecznych mikroorganizmów. Jeśli natomiast podczas stosowania nawozów płynnych przypadkowo użyjemy zbyt dużego stężenia, uszkodzeniu mogą ulec korzenie rośliny. Konsekwencją tego jest stopniowe marnienie rośliny, pojawianie się przebarwień i plam na liściach, czy też wzmożona podatność na choroby i szkodniki.

Dodatkowo, nadmiar nawozu wypłukiwany jest do wód gruntowych, gdzie będąc poza zasięgiem korzeni rośliny zanieczyszcza środowisko.

Nawozy mineralne – jakie wybrać?

Nawozy te nazywane czasem także sztucznymi, służą dostarczaniu roślinom składników odżywczych. Nie wpływają one na poprawę jakości gleby, dlatego też stosując je, nie musimy rezygnować z nawożenia organicznego. W ogródkach i na rabatach przydomowych najlepiej jest zdecydować się na używanie nawozów wieloskładnikowych, ponieważ zawierają one wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze. Nawozy występują w dwóch postaciach – sypkiej i płynnej.

Te najbardziej uniwersalne przeznaczone są do wszystkich gatunków roślin, dlatego też warto stosować je przede wszystkim latem do ich dokarmiania i suplementacji. Nawozy wolnodziałające są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ wystarczy je umieścić w glebie tylko raz do roku – wiosną. Znajdujące się w nich składniki mineralne będą stopniowo przenikać do gleby w miarę ich pobierania przez korzenie. Nawozy dolistne używane są najczęściej w przypadku nagłych interwencji związanych z marnieniem danej rośliny. Kiedy liście zaczynają blednąć lub żółknąć, a nie ma śladów żerowania szkodników warto zdecydować się właśnie na nawozy dolistne.

Zobacz również: